24.10.2023.

Naši studenti u obilježavanju Svjetskog dana srca u okviru interkatedarskog predmeta “Zdravlje u zajednici”

Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije javnozdravstvenom akcijom u Požegi podsjetio je sugrađane na važnost brige o vlastitom srcu. U akciji su sudjelovali djelatnici Doma zdravlja Požeško-slavonske županije te studenti 6. godine studija medicine Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu u okviru interkatedarskog predmeta “Zdravlje u zajednici”.

Svjetska kardiološka federacija svake naše godine poziva na brigu o vlastitom srcu obilježavanjem 29. rujna, Svjetskog dana srca. Svake se godine Svjetskoj kardiološkoj federaciji u borbi za zdravo srce priključuje i Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije koji je danas organizirao javnozdravstvenu akciju.

“Obilježavamo Svjetski dan srca. Jesensko je razdoblje kada naši sugrađani dobiju priliku provjeriti neke važne brojeve i indekse koji se koriste u procjeni rizika od bolesti srca i krvnih žila te dobiti korisne savjete o očuvanju zdravlja. Dobra je vijest da se većina bolesti srca i krvnih žila može spriječiti izbjegavanjem i kontrolom čimbenika rizika, čak i do 80 posto prijevremenih smrti. Kao što možemo izabrati zdravije životne navike: paziti da je naša hrana prijatelj zdravlja, biti aktivan, održavati primjerenu tjelesnu težinu, izabrati nepušenje te kontrolirati krvni tlak, šećer i masnoću u krvi, a kod već postojećih bolesti, redovito uzimati terapiju prema preporuci liječnika.” naglasila je voditeljica Službe za javno zdravstvo dr. Jasmina Kovačević.

Jasmina Kovačević, dr. med., voditeljica Službe za javno zdravstvo ZZJZ Požeško-slavonsko županije