03.11.2020.

[NIP SPECIJAL 2020] Održan webinar: O COVID – 19 PRAKTIČNO

2020. godina nas je stavila pred izazov kakvom naši prethodnici nisu bili izloženi stotinu godina. Pandemija utječe na sve sfere naših života. Između ostalog, utječe na našu edukaciju koju provodimo putem stručnih i znanstvenih skupova. Ipak nismo u identičnoj situaciji kao u vrijeme španjolske gripe. Suvremena tehnologija nam pruža mnogobrojne mogućnosti. Hrvatsko pedijatrijsko društvo u suradnji s Hrvatskim zavodom za javno zdravstvo organiziralo je webinar NIP SPECIJAL 2020: O COVID – 19  PRAKTIČNO kao prvi online skup u nizu do sada održanih skupova “Novi izazovi u pedijatriji” koji se održavaju od 2015. godine pod vodstvom doc. prim. dr. sc. Irene Bralić dr. med., spec. pedijatrije. Webinar je održan 15. listopada 2020. Interes za webinar je bio iznimno velik te je bio registriran 741 sudionik, najvećim dijelom iz Hrvatske, ali bilo je i kolega iz susjednih zemalja.

Teme izlaganja su bile:

• COVID – 19 i SARS CoV2: što znamo, možemo i očekujemo?,
  • Rutinsko cijepljenje tijekom COVID -19 pandemije, 3. COVID – 19: Diferencijalno dijagnostički pristup u odnosu na ostale respiratorne infekcije, 4. Prevencija COVID – 19 u zdravstvenim ustanovama, 5. Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021.- zdravstveni aspekt, 6. Dezinfekcija i dezificijensi u svakodnevnoj praksi i 7. COVID-19: dokazi iz Cochraneovih sustavnih pregleda o liječenju i prevenciji.

Predavači su bili (abecednim redom):

doc. prim. dr. sc. Irena Bralić, dr. med. specijalist pedijatrije, Specijalistička pedijatrijska ordinacija Trogir, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu

doc. prim. dr. sc. Krunoslav Capak, dr. med. specijalist epidemiologije, uža specijalnost zdravstvena ekologija, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo ,

prof. dr.sc. Ivo Ivić, dr.med. specijalist infektologije, predstojnik Klinike za infektivne bolesti, Klinički bolnički centar Split, Medicinski fakultet Sveučilišta u Splitu

prim. dr. sc. Bernard Kaić, dr. med. specijalist epidemiolog, voditelj Referentnog centra za zarazne bolesti, Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

prof. dr. sc. Livia Puljak, Hrvatski katoličko sveučilište

mag. pharm. Martina Šepetavc, ZU Farmacia

dr. sc. Ivana Pavić Šimetin, dr. med. specijalist školske medicine, pomoćnica ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo

Održana su i dva sponzorirana predavanja: prof. dr. sc. Goran Tešović održao je predavanje o cijepljenju protiv gripe tijekom COVID-19 pandemije,  a doc.dr.sc. Irena Ivković Jureković o značenju prevencije pneumokokne bolesti tijekom COVID -19 pandemije.

Iako online, skup je protekao vrlo dinamično i interaktivno uz komentare i pitanja na koja su predavači odmah i odgovorili.

U tijeku je on line ispunjavanje testa za ostvarivanje prava na bodove HLK i Hrvatske ljekarničke komore.

Zahvaljujemo predavačima na zanimljivim i nadasve korisnim izlaganjima, polaznicima na iskazanom interesu i aktivnom sudjelovanju, a posebno doc. Bralić na energiji i entuzijazmu kojima i u ovim izazovnim vremenima doprinosi razvoju stručne i znanstvene pedijatrijske misli u Hrvatskoj i šire.

Više informacija na stranici www.pedijatrija.hr

Prof. dr. sc. Aida Mujkić
Predsjednica Hrvatskog pedijatrijskog društva